Dar z projektu - 8. ročník charitativního koncertu Autumn Night Katovice 2023
Předali jsme výtěžek 8. Autumn Night Katovice do dětského domova ve Volyni
Pořadatelé 8. ročníku charitativního koncertu Autumn Night Katovice 2023 předali výtěžek 36 359 Kč do rukou vedení dětského domova ve Volyni. Charitativní akce v katovickém kulturním domě mají již svou tradici. Na podzim roku 2023 se jednalo již o desátou akci (8x Autumn Night, 2x Spring Night) pořádanou týmem ze spolku Rally Fans Katovice, rockové kapely Riverside Project a dalších dobrovolníků. Principem těchto akcí je v první řadě kulturní zážitek spojený s výběrem peněz pro předem určené zařízení. V minulosti věnovali pořadatelé peníze do Dětského centra Jihočeského kraje, speciální školy v ulici Plánkova, Domácího hospice sv. Markéty, Domova klidného stáří sv. Anny v Sousedovicích nebo Denního stacionáře pro mentálně postižené děti, mládež a dospělé. Charitativní koncerty pravidelně doprovází i prodejní výstavy, které jsou připraveny ve vestibulu kulturního domu. V listopadu loňského roku bylo možné zakoupit výrobky od dětí z dětského domova a také od žáků ZŠ Františka Ladislava Čelakovského. Celková částka, která se za deset akcí podařila vybrat je 386 570 Kč.
Pro dětský domov ve Volyni se v Katovicích hrálo, zpívalo a tančilo již potřetí. Předání finančního daru se zúčastnilo několik zástupců pořadatelského týmu. Ředitelka dětského domova Anežka Hosnedlová přiblížila, na co budou peníze použity.
„Jsem moc ráda, že jsme byli v loňském roce znovu katovickými pořadateli osloveni. Během 8 let je to již naše třetí skvělá spolupráce k oboustranné spokojenosti. Částka 36 359 Kč je velmi pěkný výtěžek a v letošním roce ho použijeme ihned, pro úhradu nadstandartních činností a dalších výdajů pro děti, při jejich aktivitách v rámci jarních prázdnin.“ Anežka Hosnedlová, ředitelka dětského domova ve Volyni.
„Vážím si všech dobrovolníků, kteří nám pomáhají a nebojí se do našich projektů vložit hlavně svůj čas. A vzhledem k tomu, že máme skvělou partu lidí, která už si na pořádání těchto akcí pro dobrou věc zvykla, věřím, že podobné koncerty budou v Katovicích pokračovat. Velkou podporu nám dávají i kapely, které se z převážné většiny účastní našich akcí bez nároku na honorář a dokonce i na cestovní náklady atd. Za Autumn Night 2023 bych chtěl poděkovat Cele pro Klárku ze Strakonic, klukům z Riverside Project z Katovic, kapele Spadlpes z Plzně a strakonické kapele ADHD. Síla i nadšení pro další akce stále jsou, tak že již nyní plánujeme 9. ročník Autumn Night Katovice 2024.“ Martin Mazuch, vedoucí pořadatelského týmu.
V dnešní drahé době nemá charitativní činnost šanci na úspěch bez partnerů a sponzorů. Za 8. ročník Autumn Night Katovice pořadatelé děkují za podporu následujícím: Piráti Jihočeský kraj, DR servis s.r.o., Hrdlička Reality, městys Katovice, Pivovar Strakonice 1649, společnost KPMG, Dřevostavby Vlček Štěkeň, Eva Binderová.
JARNÍ PRÁZDNINY
Datum: 4. 3. – 10. 3. 2024
Místo: Hotel ZACH, Zelená Lhota, 340 22, Nýrsko
Jarní prázdniny jsme se skupinou dětí strávili na Šumavě, v Zelené Lhotě. Ubytováni jsme byli v hotelu Zach. Během týdenního pobytu jsme podnikli mnoho různých aktivit, které nám příroda nabízí.
Velcí chlapci cyklisti se strejdou Radimem absolvovali cyklovýlety do Hojsovy Stráže a na Špičák. Cyklistika byla oblíbenou náplní dětí, proto jsme ke zdokonalování se využívali i cyklostezku kousek od hotelu, kde mohly trénovat mladší i starší děti.
Věnovali jsme se také turistice, poznávání okolí. Hned první den jsme sešli ke kostelu sv. Wolfganga. Nejdelší společnou pěší procházkou byl okruh přes Křížový Vrch na Prenet a podél Zelenského potoka zpět. Ta se některým z dětí zdála příliš dlouhá. Velkým benefitem ale byla možnost povídat si s dětmi na procházce pěknou krajinou. K cestování jsme využívali také vláček, zastávku jsme měli několik desítek metrů od hotelu. Dojeli jsme do Nýrska, kde jsme si koupili něco dobrého a vydali se procházkou zpět. Samozřejmě jsme navštívili i Nýrskou přehradu.
Ti, kteří měli stále nadbytek energie (Vašek, Míša K. a Milan) se některé rána šli proběhnout v okolí areálu. Využili jsme také in-line dráhy v Nýrsku. Téměř všechny děti měly na sobě kolečkové brusle, což mě těšilo. Některé s výletů s námi absolvovala i VV Dana Čondlová. Za její přítomnost jsme byli moc rádi. Při nepřízni počasí jsme s dětmi hráli pexeso, brainbox a vědomostní hry.
Celý týden se nesl v poklidném duchu a příjemné atmosféře. Až na odřeniny našich cyklistů vše probíhalo hladce. V hotelu se o nás pěkně starali a dobře nám vařili.
Oceňujeme pozitivní přístup dětí ke sportovním aktivitám. Děti se chovaly příkladně, ohleduplně a byly nápomocné KVS i sobě navzájem. Chlapci cyklisti dávali najevo své velké nasazení a zápal pro činnost, v některých případech i na úkor vlastního zdraví. Týden společného bydlení posílil vztahy mezi KVS a dětmi a díky času strávenému na Šumavě jsme všichni společně aktivně prožili jarní prázdniny. Děkujeme za možnost strávit prázdniny takto příjemně.
JINÉ:
Oceňujeme přístup Milana Š. k bratru Michalovi Š. (pomoc při zranění a přítomnost bratra Milana i v nemocnici při Michalovo ošetřování. Nápomoc Milana a Vašíka při činnostech spojených s provozem). Přístup Karolíny Ferkové k jízdě na kolečkových bruslích (stála na nich poprvé, s velkým zápalem se snažila o naučení techniky, pochvala). Všechny děti byly moc šikovné. Moc chválím, že se všichni těšili ze sportování.
TŘEBOŇ
Datum: 4. 3. – 10. 3. 2024
Místo: Třeboň
Z DD jsme vyjeli 4.3. v 10,30 autobusem směr Třeboň. Na místě jsme byli v 11,15. Ubytovali jsme se, najedli a hned vyrazili na obchůzku města. Zjistili si otevírací dobu do místního pivovaru, který jsme v úterý navštívili. Je to krásná stavba a dětem se moc líbila. Ve středu jsme si prošli naučnou stezku kolem Zlaté stoky k rybníku Svět, malovali jsme do písku a hodnotili jsme exteriér hrobky Schwarzenberků. Další den jsme šli chytat ryby na soukromý rybník vedle Třeboně do Břilice. V rybníku jsou i velcí sumci, ale ty jsme nechytli. V pátek jsme si užili výlet k největšímu rybníku, k Rožmberku. Svezli jsme se místní jednokolejkou. Vlny v rybníku byly jako u moře. Bylo hodně větrno. Poslední den se vypravila teta Štěpánka s Natkou a Péťou na prohlídku interiéru zmíněné hrobky. Míša a Luboš hrobku již viděli a pro menší děti se nám její návštěva nezdála vhodná. Ostatní jsme navštívili Aktivity Park /workout, lanové centrum…/ . Prožili jsme i spoustu drobných zážitků, které nás obohatily a děti si výjezd opravdu užily. Jako uzavření našeho zážitkového týdne jsme si všichni zaskotačili na diskotéce, kterou jsme si připravili na jednom z pokojů. Všichni by jeli znovu. Jediné co se nikomu nelíbilo byla nevhodná aktivita Dominika Hebra – útěk
HODNOCENÍ – PODZIMNÍ PRÁZDNINY
Datum: 26.10. – 29.10. 2023
Místo: Nový Dvůr – penzion U Dvou Rysů
Pedagogický dohled (vychovatelé): vedoucí výjezdu Radim Koreš, Hana Čejková, Jan Kůs, Simona Ryplová
Na Šumavě se nám před rokem velice líbilo, a proto jsme si i letos pro rekreační pobyt s dětmi vybrali stejné místo. Celý pobyt se nesl v klidném duchu. Jak mezi dětmi, tak i mezi vychovateli byla příjemná energie. Počasí bylo oproti minule chladnější, doprovázené větrem a deštěm. Nicméně to nás nerozhodilo.
Během tří vycházek jsme ušli krásných 25 km. Podívali jsem se do Masákové Lhoty přes Kamenný vrch. Turistickým okruhem jsme došli k Rozhledně na skokanskému můstku na Zadově. Sobotní cíl trasy byl zatopený lom Nový Kýz. Pěkná vycházka lehčím terénem bez deštivých kapek umožnila třem našim starším chlapcům objet námi vybranou trasu na horských kolech, za což byli chlapci velice rádi.
V nepříznivém počasí se děti věnovaly výtvarné činnosti pod vedením tety Hanky. Např. děti vytvořily obrázky z odřezků tužek z ořezávátek. Michal Š. a Judita hráli na kytaru, my ostatní jsme zpívali. Velmi oblíbenou aktivitou byly kulečník a stolní tenis. Využili jsme i natažené volejbalové sítě, abychom si společně zahráli. Menší děti mezitím obdivovaly místního psa, kterého mohly vodit a hrát si s ním. Sobotní dopoledne jsme pro děti kvůli nepříznivému počasí připravili čtyři soutěžní disciplíny. Děti rozděleny do pěti družstev nejprve odpovídaly na kvízové otázky, poté si zazávodily v pohybové hře Plavba na lodi, o to, která z lodí dopluje do přístavu jako první a nenechá se potopit velrybou. V následující hře Pyramida, vyhrálo družstvo, jehož členové se dotýkají nejmenším počtem nohou/rukou země. Na závěr jsme hodnotili nejoriginálnější divadelní ztvárnění a nejlepší herecký výkon ve scénce se zadáním „Jdu si koupit do obchodu s oděvy salám“. Děti byly během soutěžení velmi kreativní a snaživé. Každý byl odměněn.
Po celou dobu pobytu se o nás staral laskavý personál penzionu. Strava též všem chutnala. Děti za nás za vychovatele chválím za příkladné chování a aktivní přístup k činnostem. Užili jsme si hezké podzimní dny v krásné šumavské přírodě v dobré náladě s úsměvy na tvářích.
PROJEKTOVÝ DEN: DEN PŮVODNÍCH ODRŮD JABLEK 20.10.
Během roku probíhá hned několik projektových dní, během kterým se dopoledne zabýváme vybraným tématem a prezentujeme dětem připravený program. Děti s námi spolupracují a plní námi zadané úkoly. Je to forma výuky, kdy kombinujeme výklad s praktickými dovednostmi, kdy nám děti předvedou svoji kreativitu např. při vyrábění, kreslení, vaření a pečení, zpívání, tancování apod.
S kolegou vychovatelem strejdou Honzou jsme nás projekt Den původních odrůd jablek odstartovali večerníčkem Červík Pepík, ke kterému jsme děti pohostili domácím kynutým makovo-jablečným závinem a bio moštem, produkty, které kolega přinesl z domova. Poté si vzal hlavní slovo právě strejda, který dětem prostřednictvím prezentace předal informace o původu jablek a také se děti dozvěděly o jabloních, péči o ně, o jablku jako takovém, o využití tohoto plodu.
Navázali jsem praktickou částí. Nejprve si děti zasoutěžily o nejdelší „šlupku“ od jablka. Upekli jsme dva jablečné koláče s mřížkou (apple pie). Zatímco se koláče pekly, děti vymalovaly jablka, společně jsme si zazpívali a zatancovali mazurku. Na závěr jsme ochutnali náš koláč, který všem chutnal, ale především měly děti radost, že si jej s naší jen minimální pomocí připravily. Už stačilo jen vyhlásit vítěze soutěže „Nejdelší šlupka“, kterým byl Michal Šandor, který svou trpělivostí a soustředěním byl zaslouženě odměněn diplomem a sladkou medailí. V kategorii mladších dětí zvítězil Dominik Troller. Dále jsme také ocenili Dominika Hebra jako nejlepšího „strouhače jablek“, Sabinu Čikalovou, šikovnou pekařku, Jana Kratěnu za aktivitu při vědomostní části a Nikolase Hebra, za vedoucího úklidu, protože bez něj by byly slupky od jablek všude. I ostatní děti dostaly drobnou sladkou odměnu, protože jsem se s kolegou shodli, že jsme na děti pyšní. Byly snaživé a šikovné a chovaly se příkladně. Děkujeme dětem za hezké dopoledne a také našim asistentkám za pomoc.
Simona Ryplová, Jan Kůs
Tvoříme z hlíny, rozvíjíme motoriku a kreativitu
Historie keramického kroužku u nás v dětském domově ve Volyni sahá hodně hluboko. Tvoří jeden z pilířů mimoškolní činnosti. Keramická dílna je plně vybavena. Základem je keramická pec, plátovačka, hlína, glazury, drobné pomůcky jako očka, špachtle atd. Děti se učí pracovat s nezvyklým materiálem, tvoří pomocí hmatu a zraku. Využívají vlastností hlíny, která je ryze přírodním materiálem, takže dochází celoročně propojení s přírodou. Na základě technických postupů – vysychání výrobků, přežah, glazování, a výsledný výpal se děti učí trpělivosti, že všechno není hned, na výsledný výrobek si musíme počkat.Ponořením rukou do hlíny je velmi relaxační zážitek pro všechny, i děti, které jsou hyperaktivní se dokáží soustředit na vykonávanou činnost. Dalším nezastupitelným přínosem je pro nás všechny estetický zážitek a nesmím zapomenout na praktický užitek.Když se životě zastavíme a rozhlídneme se kolem sebe, keramika je všude kolem nás.Já sama vedu kroužek od roku 2017. Tvůrčí práce je pro mne únik z denodení všednosti s komfortem, že mohu něco předat dětem. Za trvání kroužku se vytvořilo spoustu výrobků, kterými se DD Volyně reprezentuje.
vychovatelka Hana Čejková
Zhodnocení výjezdu 1.7. – 8.7.2023 - RS LUŽNICE/1. etapa
KVS: Zdeňková Libuše, Veverková Pavlína, Bošková Štěpánka, Čondlová Dana, Lancová Martina
Děti: Cibula Václav, Čikala Jakub, Čikala Justin, Čikala Karel, Čikala Zdeněk, Čikalová Judita, Čikalová Sabina, Fulín Michal, Hebr Dominik, Hebr Sebastian, Hebr Nikolas, Koktová Laura, Kovačik Kamil, Kovačik Marek, Kovačik Michal, Kovačik Václav, Kovačiková Natálie, Pohlotko Marcel, Pohlotková Karolína, Pohlotková Aneta, Pohlotková Kristína, Šandor Luboš, Šandor Milan, Šandor Michal, Tůmová Růžena, Žilková Anna
Ve dnech 1.7. – 8.7.2023 proběhl „výjezd“ našich dětí do RS Lužnice v Dobronicích u Bechyně, kterého se zúčastnilo celkem 26 dětí a 5 vychovatelek. Není to pro nás neznámé prostředí a vracíme se sem velice rádi. Za tu dobu, co sem jezdíme, zde máme „přátele“, kteří zde rovněž tráví každoročně svoji dovolenou a vždy se těší na opětovné shledání. Počasí nám přálo, po celý týden nám svítilo sluníčko. Hodně se sportovalo, koupalo v řece a malé děti využívaly i místní bazén. Děti se zde během pobytu zdokonalily ve volejbalu, který denně hrály s místními. Bylo na nich vidět, že je to velice baví.
Nejenom se sportovalo a koupalo. Celý týden jsme pojali tak, že jsme zavzpomínali na dobu vlády „Karla IV“. Program byl zaměřen na vzdělávání dětí, myšlení a podporu fantazie, etapové hry. Děti byly rozděleny do družin, obdržely krátký informační podklad s historickými údaji, který byl potřeba k plnění úkolů. Každá družina měla přiděleného svého historického patrona v podobě tety. Motivací pro družiny byl měšec s 30 drahokamy, které jim postupně ubývaly nebo přibývaly dle zásluh a plnění daných úkolů. Některé aktivity se odehrávaly v historických kostýmech, kterých bylo dostatek, takže každý si vybral ten svůj (děti i tety). Rovněž si každá skupina před zahájením táborové hry vytvořila svůj erb.
Mezi táborové hry patřilo:
- zjišťování symbolů soupeřů, proběhla tábornická stezka, kdy družiny běží po stanovištích a plní úkoly
- koňská spřežení – každý si našel svého šneka, na kterého namaloval svoji značku a po 24 hodinách si je šel vyhledat a zařadit do stáje
- stavba chrámu svatého Víta – děti v mělké vodě sbíraly ploché kameny a stavěly na sebe. Zvítězil ten, kdo měl chrám největší
- tvorba koruna pro Karla IV – z dostupných přírodních materiálů
- léčitelství – samostatný sběr (z čeho se dá udělat léčivý odvar – kopřivy …)
- stolování ve středověku – sestavení jídelníčku dle chuti tehdejší doby
- šermířský souboj …
V závěru týdne proběhlo divadelní představení k danému tématu, které si každá družina během pobytu sama připravila a poctivě nacvičila. Obecenstvem nám byli naši přátelé – rekreanti, kteří oceňovali naše výkony vřelým potleskem.
V průběhu týdne jsme absolvovali rovněž celodenní výlet do nedalekých „Papíren“ – naučná stezka kolem Lužnice dlouhá cca 10 km, spojena s koupáním.
Nechyběl ani táborák s opékáním vuřtů, zpěv při kytaře. Došlo i na karty, nejvytíženější a nejžádanější byla teta Martina. Děti se určitě nenudily.
V závěru týdne došlo na vyhodnocení celého pobytu. Probíhalo, tak jako vždy, každodenní bodování chatek. Děti byly odměněny sladkostmi i diplomy za plnění úkolů, za plné měšce. Opravdu se všichni snažili a předháněli v tom, kdo bude mít více drahokamů.
Ubytování i stravování jako každoročně na skvělé úrovni. Opět jsme dostali pozvání i na další rok. Spokojenost byla oboustranná, ostudu jsme určitě neudělali. Děti se chovaly vzorně, pobyt si užívaly. Někteří chlapci, tak jako každoročně, pomáhali majitelům se zvelebováním areálu. Majitelé s námi byli spokojeni a těší se již na další shledání v příštím roce.
Zpracovala: Dana Čondlová
Stonožka 2023
Při letošním ročníku Dne otevřených dveří – Stonožka se za prodané dětské výrobky obdržela částka 12 202 Kč, která byla rovnoměrně rozdělena na tři stejné díly.
II. Na nadační fond Naše Budoucnost při DD
III. Na přípravu organizace následujícího roku.
HODNOCENÍ – PODZIMNÍ PRÁZDNINY
Datum: 26.10. – 29.10. 2023
Místo: Nový Dvůr – penzion U Dvou Rysů
Pedagogický dohled (vychovatelé): vedoucí výjezdu Radim Koreš, Hana Čejková, Jan Kůs, Simona Ryplová
Na Šumavě se nám před rokem velice líbilo, a proto jsme si i letos pro rekreační pobyt s dětmi vybrali stejné místo. Celý pobyt se nesl v klidném duchu. Jak mezi dětmi, tak i mezi vychovateli byla příjemná energie. Počasí bylo oproti minule chladnější, doprovázené větrem a deštěm. Nicméně to nás nerozhodilo.
Během tří vycházek jsme ušli krásných 25 km. Podívali jsem se do Masákové Lhoty přes Kamenný vrch. Turistickým okruhem jsme došli k Rozhledně na skokanskému můstku na Zadově. Sobotní cíl trasy byl zatopený lom Nový Kýz. Pěkná vycházka lehčím terénem bez deštivých kapek umožnila třem našim starším chlapcům objet námi vybranou trasu na horských kolech, za což byli chlapci velice rádi.
V nepříznivém počasí se děti věnovaly výtvarné činnosti pod vedením tety Hanky. Např. děti vytvořily obrázky z odřezků tužek z ořezávátek. Michal Š. a Judita hráli na kytaru, my ostatní jsme zpívali. Velmi oblíbenou aktivitou byly kulečník a stolní tenis. Využili jsme i natažené volejbalové sítě, abychom si společně zahráli. Menší děti mezitím obdivovaly místního psa, kterého mohly vodit a hrát si s ním. Sobotní dopoledne jsme pro děti kvůli nepříznivému počasí připravili čtyři soutěžní disciplíny. Děti rozděleny do pěti družstev nejprve odpovídaly na kvízové otázky, poté si zazávodily v pohybové hře Plavba na lodi, o to, která z lodí dopluje do přístavu jako první a nenechá se potopit velrybou. V následující hře Pyramida, vyhrálo družstvo, jehož členové se dotýkají nejmenším počtem nohou/rukou země. Na závěr jsme hodnotili nejoriginálnější divadelní ztvárnění a nejlepší herecký výkon ve scénce se zadáním „Jdu si koupit do obchodu s oděvy salám“. Děti byly během soutěžení velmi kreativní a snaživé. Každý byl odměněn.
Po celou dobu pobytu se o nás staral laskavý personál penzionu. Strava též všem chutnala. Děti za nás za vychovatele chválím za příkladné chování a aktivní přístup k činnostem. Užili jsme si hezké podzimní dny v krásné šumavské přírodě v dobré náladě s úsměvy na tvářích.
Naše videa
Dotační program – My v tom Jihočechy nenecháme
Zapojení do výzvy – „Šablony pro MŠ a ZŠ I – č. výzvy 02-22-002“